Jak si poradit s nežádoucím zákalem, způsobeným koloidními nečistotami v bazénové vodě?
Provozovatelé domácích zahradních bazénů jsou bohužel často v průběhu koupací sezóny postaveni před fakt, že přes veškerou péči a údržbu bazénové vody není výsledek optimální a bazénová voda postrádá jiskru a průzračnost. Stav se nelepší ani po důkladném filtrování bazénové vody přes pískový či kartušový filtr. Je to proto, že bazénová filtrace sice dokáže z bazénové vody odstraňovat nežádoucí nerozpuštěné nečistoty, nicméně pokud velikost nečistot klesne na úroveň koloidů, tak si už s nimi poradit neumí. Koloidní nečistoty jsou velkým problémem při udržování žádoucí kvality bazénové vody. Jak bylo řečeno výše, nejsou za standardních podmínek zachytitelné bazénovou filtrací a není možné je tímto způsobem z bazénové vody odstranit.
KOLOIDNÍ NEČISTOTY
Koloidní nečistoty v bazénové vodě jsou příčinou vzniku jemného zákalu, který snižuje průzračnost bazénové vody. Pokud by se jednalo jen o zhoršení senzorických vlastností bazénové vody, nebyl by to snad ani tak zásadní problém, ale tak to bohužel není. Přítomnost koloidních částic v bazénové vodě signalizuje znečištění vody hlavně organickými látkami, vstupujícími do bazénu buď z vnějšího přírodního prostředí domácího zahradního bazénu nebo vnášenými na kůži plavců (rezidua kosmetických přípravků, opalovacích krémů, potu či jiných nečistot). Tyto organické látky představují významný zdroj živin pro nežádoucí mikroorganismy, řasy či nižší živočichy, jejichž existenci v domácích bazénech rozhodně nevítáme. Je velmi důležité koloidní nečistoty z bazénové vody odstraňovat při prvních známkách zhoršení průzračnosti bazénové vody, protože jinak by mohlo dojít ke skokovému zhoršení kvality vody včetně exponenciálního nárůstu počtu nežádoucích mikroorganismů v bazénové vodě. V případě, že jsme neopomněli při údržbě bazénové vody dbát na správnou hodnotu pH bazénové vody (doporučované rozmezí hodnoty pH bazénové vody je 6,8 až 7,2) a optimální koncentraci aplikovaného oxidačního činidla (chloru, bromu či kyslíku), nezbývá, než použít speciální přípravky bazénové chemie z kategorie vločkovačů.
VLOČKOVAČ DO BAZÉNU
Vločkovač do bazénu pracuje na fyzikálním principu eliminace povrchového elektrického náboje jednotlivých koloidních nečistot působením tzv. koagulačního činidla. Po aplikaci Vločkovače do bazénové vody koloidní nečistoty přestávají v bazénové vodě existovat jako samostatné jednotky a shlukují se do větších celků – vloček. Nečistoty ve formě vloček se následně buď usazují na bazénovém dně, odkud jsou dobře odstranitelné bazénovým vysavačem, nebo se vznášejí ve vodním sloupci. V takovém případě vločky nečistot spolehlivě odstraní bazénová filtrace. Po stabilizaci vloček v bazénové vodě je nutné nechat zapnutou bazénovou filtraci alespoň tak dlouho, dokud nedojde k přefiltrování celého objemu bazénové vody. Bazénová voda ve Vašem bazénu bude opět průzračná a jiskřivá a zbavená veškerého zákalu.
Po odstranění koloidních nečistot (odstranění zákalu bazénové vody) zkontrolujte pomocí testerů aktuální hodnotu pH bazénové vody a koncentraci aktivního chloru, bromu či kyslíku. Pokud je třeba, aplikujte přípravky bazénové chemie a tyto stěžejní parametry kvality bazénové vody upravte tak, aby se nacházely v doporučovaných rozmezích.