Obměna vody po zimě: Kdy je vhodné bazén kompletně vypustit a proč?

Období po zimě je pro majitele bazénů zásadní – nastává fáze přípravy na novou bazénovou sezónu. Voda, která zůstala v bazénu přes celou zimu, může být znečištěná nečistotami, řasami či usazeninami. Otázkou zůstává, zda je nutné bazén kompletně vypustit, nebo zda stačí vodu pouze částečně vyměnit a provést důkladnou údržbu. Vysvětlíme si, kdy je kompletní obměna vody nezbytná, jak postupovat při vypouštění bazénu a proč jsou kvalitní přípravky bazénové chemie a pravidelná filtrace bazénové vody klíčové pro dlouhodobé udržení její optimální kvality.

Proč je obměna vody v bazénu důležitá

  • Hromadění nečistot: V průběhu podzimních a zimních měsíců se v bazénu mohou usazovat listy, prach a další organické i anorganické látky. Tyto nečistoty mohou negativně ovlivnit kvalitu vody, a to nejen po stránce estetické stránce, ale i zdravotní.
  • Riziko růstu nežádoucích řas: Vodní řasy se v bazénové vodě vyskytují v případě, , pokud voda není dostatečně hygienicky zabezpečena. K omezení růstu řas přispívá během zimního období i důkladné zakrytí bazénu vhodnou, světlo nepropouštějící plachtou.
  • Narušení chemické rovnováhy: Hodnota pH bazénu je základem pro udržení stabilního prostředí ve vodě. Je důležité hodnotu pH před příchodem zimy zkontrolovat a případně upravit do optimálního intervalu 6,8 až 7,5.
  • Zdravotní důvody: Pokud v průběhu zimních měsíců došlo k viditelnému zhoršení kvality bazénové vody, je třeba předpokládat, že mohlo dojít i k výraznému nežádoucímu mikrobiálnímu oživení. Pak je na místě bazénovou vodu razantně ošetřit šokovou chlorací, případně bazén vypustit a po důkladném vyčištění celé technologie znovu napustit čistou vodou.

Kdy je vhodné bazén kompletně vypustit

Úplná obměna vody v bazénu není po zimě nutná ve všech případech. Někdy stačí jen obměnit část objemu bazénové vody. Existují však situace, kdy se kompletnímu vypuštění nevyhnete:

  1. Extrémní znečištění: Jestliže je voda vizuálně velmi znečištěná, zapáchá nebo je plná řas, částečná výměna obvykle nestačí. V takovém případě je vhodnější bazén kompletně vypustit, vyčistit a napustit znovu.
  2. Stav bazénové technologie a materiálů stěn a dna bazénu: Vnitřní bazénové folie či dlaždice, tvořící povrch stěn a dna bazénu, mohou být vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek během zimního období poškozeny - pak je třeba provést po kompletním vypuštění bazénu jejich opravu. 

Jak postupovat při vypouštění bazénu

  1. Vypouštějte bazénovou vodu pomocí čerpadla do kanalizace nebo na přírodní povrchy tam, kde se může větší objem vody pohodlně vsáknout a na kterých nezpůsobí případné zbytkové koncentrace přípravků, obsažených v bazénové vodě, žádné škody. V žádném případě nevypouštějte bazénovou vodu přímo do přírodních recipientů.
  2. Při vypouštění zapuštěného domácího bazénu mějte na paměti výši hladiny podzemní vody v daném místě, abyste se vyhnuli riziku nevratného poškození bazénové konstrukce a technologie.
  3. Po úplném vypuštění bazénu je třeba stěny a dno důkladně očistit, ať už jen mechanicky, nebo za pomoci vhodných bazénových čističů. Odstraňte z bazénových povrchů všechny viditelné nečistoty a opravte poškozená místa. 
  4. Nezapomeňte zkontrolovat stav bazénové technologie, trysek, hadic a dalších částí. Právě tady se mohou nacházet usazeniny a nečistoty, které by opět znečistily čerstvou vodu.

Správné napuštění a prvostní úprava bazénové vody

  1. Výběr vhodného zdroje vody: Většina majitelů bazénů používá k napuštění domácího bazénu pitnou vodu z vodovodního řadu. Taková voda již prošla úpravou a většinou je pro bazénový provoz svými parametry i vhodná. Pokud ale chcete ušetřit nebo nemáte jinou možnost, můžete sáhnout po vodě z vlastního zdroje - studny či vrtu. V takovém případě je ale vhodné znát alespoň její základní složení a mít k dispozici laboratorní rozbor (s důrazem na koncentrace kovů - vápníku, hořčíku, železa či manganu), abyste nebyli překvapení případnými nežádoucími reakcemi v bazénové vodě.
  2. Postupné napouštění: Bazén napouštějte pozvolna, nikoliv plným proudem, aby nedošlo ke stržení případných kalových usazenin z rozvodů do bazénu. Již na počátku je vhodné aplikovat do narůstajícího objemu bazénové vody přípravek na bázi aktivního chloru, aby byla voda již při napouštění hygienicky zabezpečena.
  3. Úprava hodnoty pH a dávkování dalších přípravků: Po napuštění a zapojení bazénové technologie je vhodné provést kontrolu hodnoty pH bazénové vody pomocí vhodného testeru. Doporučené rozmezí hodnoty pH pro optimální kvalitu bazénové vody se nachází mezi 6,8 a 7,5. Pokud aktuální hodnota pH nachází mimo toto rozmezí, použijte přípravky pro zvýšení hodnoty pH (pH plus) nebo její snížení (pH mínus).
    • Chlorová šoková dezinfekce: Následně je vhodné provést tzv. šokovou chloraci, a proplach všech částí bazénové technologie včetně filtračního lože bazénovou vodou s vyšší koncentrací aktivního chloru.
    • Vločkovač: Pokud se v bazénu objevují jemné nečistoty nebo pozorovatelný zákal, vločkovač pomůže částice, rozptýlené ve vodním sloupci, shluknout do větších celků, které se pak snadněji odstraní vysavačem či průchodem přes filtrační lože.
    • Algicid: Pravidelné preventivní dávkování algicidu brání růstu a rozmnožování nežádoucích řas v bazénové vodě. 
    • Dostatečná doba filtrace: Filtrace bazénové vody přes vhodné filtrační lože v nádobě bazénové filtrace podstatnou měrou přispívá k dlouhodobému udržení optimální kvality vody. Filtrační proces by měl být plánován tak, aby alespoň 1x denně přešel celý objem bazénu přes filtrační lože (doba filtrace  min. 3 až 4 hod/den). Pravidelně kontrolujte, zda bazénová filtrace pracuje správně a filtrační náplň (písek, filtrační kuličky atp.) je v dobrém stavu.
  4. Časový harmonogram stabilizace: Proces úpravy vody (nastavení optimální hodnoty pH a koncentrace aktivního chloru) může trvat několik hodin až dní. Teprve poté je vhodné začít bazén aktivně používat. 

Jak se vyhnout zbytečnému vypouštění bazénové vody

Při nesprávné či nedostatečné péči o bazénovou vodu se vypuštění bazénu nevyhnete ani během koupací sezóny. Stačí však dodržovat několik jednoduchých pravidel, abyste se tomu vyhnuli a voda zůstala čistá a v optimální kvalitě pro využívání bazénu. 

Jednou týdně zkontrolujte a případně upravte hodnotu pH, dbejte na správné dávkování dezinfekčních přípravků dle návodu a nechávejte filtraci v provozu dostatečně dlouhou dobu (min. 3 až 4 hod/den, podle objemu bazénové vody a okolní teploty). Nezapomeňte také průběžně odstraňovat hrubé nečistoty, jako je listí a hmyz, aby se ve vodě nehromadily a nezhoršovaly její kvalitu.

Během koupací sezóny dochází k přirozené obměně bazénové vody (dopouštění vody, spotřebované na praní filtrační náplně, vody odpařené apod.). Doplňování objemu bazénu čerstvou vodou přispívá k optimální kvalitě bazénové vody a předchází hromadění nežádoucích nečistot. Díky tomuto postupu často odpadá nutnost bazén zcela vypustit, a přesto si můžete užívat čistou vodu.

Kompletní vypouštění bazénu představuje nejen vyšší náklady za spotřebovanou vodu, ale vyžaduje také intenzivnější aplikaci bazénové chemie. Průběžná péče v podobě dílčí obměny vody a pravidelné kontroly jejích základních ukazatelů jsou proto šetrnější k vaší peněžence i k životnímu prostředí. Dodržováním jednoduchých zásad údržby zabráníte zbytečnému plýtvání a udržíte bazén v perfektní kondici po celou koupací sezónu.

Závěr a doporučení

Kompletní vypuštění bazénu je nezbytné zejména tehdy, je-li voda silně znečištěná, dlouhodobě nevyvážená nebo pokud se chystáte na opravu poškozených bazénových  povrchů. Ve většině ostatních případů si však vystačíte s částečnou výměnou vody a důkladnou údržbou.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu hodnoty pH a koncentrace aktivního chloru, použití algicidních přípravků v pravidelné preventivní dávce, v případě výskytu nežádoucího zákalu aplikaci vločkovačů a dalších přípravků bazénové chemie. Všechny tyto produkty najdete v nabídce Chlorito.cz. Důležitou součástí péče o bazénovou vodu je také nastavení pravidelného filtračního cyklu a péče o filtrační lože  bazénové filtrace. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat a konzultovat danou problematiku s našimi odborníky, kteří vám doporučí vhodné produkty a poradí s výběrem.