Jarní příprava bazénu na novou koupací sezónu

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu a majitelé venkovních bazénů zahajují koupací sezonu. Než ale sundáte z bazénu zimní plachtu a napustíte vodu, zamyslete se také nad stavem bazénového příslušenství. Jarní příprava a pečlivá kontrola bazénu, jeho technologie a bazénového příslušenství totiž dokáže předejít nepříjemným situacím, ušetřit zbytečné náklady a prodloužit životnost všech komponentů. Přinášíme vám podrobný návod, jak správně s příchodem jara postupovat a na co se zaměřit, abyste novou sezónu zahájili bez starostí a s maximální radostí z koupání.

Proč je jarní kontrola bazénu a jeho příslušenství tak důležitá 

Jestliže jste na konci loňské koupací sezóny postupovali správně, je více než pravděpodobné, že bazén, jeho technologie i bazénové příslušenství přežily nepříznivé zimní období bez vážnějšího poškození. Přesto je ale jarní kontrola nutná. Na bazénovém vybavení se mohly objevit nečistoty, prach či zapomenuté zbytky bazénové chemie. Pokud se o ně včas nepostaráte, hrozí nejen snížení výkonu (např. filtrace či ohřevu), ale také riziko poškození jednotlivých částí technologie. Pravidelný jarní servis bazénového příslušenství proto pomáhá:

  • Předcházet poruchám: Brzká diagnostika vám ušetří finančně nákladné opravy.

  • Prodlužovat životnost: Pečlivě udržované komponenty vydrží déle a fungují efektivněji.

  • Zajišťovat čistou vodu: Správně zvolené bazénové příslušenství a pravidelné kontroly bazénové technologie pomáhají udržet bazénovou vodu v optimální kvalitě

V praxi takovým postupem rozhodně podstatně snížíte rizika vzniku jakéhokoliv technologického problému, nutnosti neplánovaně vypouštět vodu a shánět náhradní díly či servis v době, kdy je poptávka nejvyšší.

Kontrola filtrace a bazénové technologie

Nádoba tlakové filtrace je v zimním období prázdná bez filtračního lože a bazénová technologie není zaplavena vodou - vše je odpojené. Filtrační systém je ale srdcem každého domácího bazénu, takže byste s příchodem jara měli provést jeho důkladnou kontrolu, která zahrnuje:

  1. Posouzení vzhledu filtrační nádoby a připojených bazénových rozvodů: V tomto kroku je třeba zkontrolovat pohledem povrch tlakové nádoby, zda nedošlo v průběhu zimy k jakémukoliv viditelnému poškození včetně spojů připojených rozvodů. Veškeré viditelné nečistoty je vhodné odstranit. Následně nasypte do tlakové nádoby filtrační lože (filtrační písek, zeolit, filtrační sklo apod.) v množství a velikosti zrna doporučeném výrobcem konkrétního typu bazénové filtrace. 
  2. Prohlídka bazénového čerpadla: Zkontrolujte jeho záchytný košík na hrubé nečistoty, ověřte volnost pohybu pohyblivých dílů bazénového čerpadla a zkontrolujte veškeré spoje.
  3. Ventily a hadice: Důkladně prohlédněte jednotlivé spoje, jejich pevnost a těsnost. Zkontrolujte volný pohyb pák ventilů v technologickém rozvodu i jednotlivé polohy vícecestného ventilu bazénové filtrace. Veškeré netěsnosti či vady bez prodlení opravte. 

Věnujte se i základní údržbě bezprostředního okolí bazénu a očistě veškerých přilehlých povrchů.

 

Kontrola bazénového vysavače a dalších čistících pomůcek

Mechanické vysavače: Prohlédněte hadice a spojky, které mohou být přes zimu zkřehlé a náchylné k prasknutí. Zkontrolujte i kartáče, pokud jsou už obroušené, vyplatí se koupit nové.

Automatické nebo robotické vysavače: Důkladně prohlédněte filtrační koš nebo záchytný sáček. Zkontrolujte, zda se na kartáčích nezachytily vlasy, šňůry či drobné předměty. Zvláštní péči věnujte také případným napájecím kabelům a konektorům – zbavte je prachu a zkontrolujte, že nejsou poškozené.

Síťky na nečistoty a teleskopické tyče: Zkontrolujte jejich povrch a plastové spoje.Pokud je plastová nebo gumová část síťky natržená, kupte novou dřív, než se roztrhne úplně. Nepoškozené příslušenství vám ulehčí údržbu bazénu po celou sezónu.

Kontrola bazénových žebříků, schůdků a dalších kovových prvků

Bazénové žebříky a schůdky obvykle přes zimní období nebývají u bazénu ponechány, ale v závěru koupací sezóny jsou vyjmuty a po nezbytném očištění a kontrole uloženy v suchém a bezpečném prostoru do příští koupací sezóny. Veškeré nerezové části je třeba ale i tak znovu zkontrolovat a případné nečistoty odstranit:

  1. Odstranění rzi a usazenin: Pomocí vhodných čisticích prostředků zbavte povrch nečistot. Použijte přípravky, určené k ošetření nerezové oceli.
  2. Kontrola stability po instalaci do bazénu: Ujistěte se, že schůdky jsou stabilní a madla pevně drží na svém místě. Dotáhněte šrouby patek a veškeré spoje, případně vyměňte kotvící prvky, pokud je to nutné.
  3. Oprava či výměna: Máte-li starší bazénové schůdky, které nesou stopy výrazného používání, jejich je povrch poškozený nebo nosné prvky  deformované, zvažte investici do nových schůdků. Správná opora při vstupu do bazénu je základem bezpečného koupání.

Kontrola a doplnění zásob přípravků bazénové chemie

Vhodně zvolené přípravky bazénová chemie jsou další klíčovou podmínkou pro údržbu domácího bazénu. Prohlédněte své zásoby z předchozí sezóny a ověřte si, zda můžete přípravky bazénové chemie použít i letos:

  • Kontrola expirace: Starší přípravky mohou mít prošlé datum spotřeby, kvůli čemuž už nemusí být plně účinné.

  • Přípravky na bázi aktivního chloru: Bez nich se neobejdete a pokud je nemáte na jaře k dispozici, je třeba doplnit zásoby. Budete je potřebovat již při jarním napouštění bazénu.
  • Přípravky na úpravu hodnoty pH: Optimální hodnota pH bazénové vody se pohybuje v rozmezí 6,8 a 7,5, pokud ale používáte přípravky na bázi aktivního chloru, je tento interval užší - 6,8 až 7,2. Ke kontrole tohoto parametru je třeba mít spolehlivý bazénový tester, dále přípravky na snížení hodnoty pH (pH mínus) nebo přípravky na zvýšení hodnoty pH (pH plus).
  • Algicidy a vločkovače: Na jaře mají nežádoucí vodní řasy ideální podmínky k růstu – voda se otepluje, přibývá slunečního světla. Prevence v podobě pravidelné aplikace algicidu spolu s případným použitím vločkovače zajistí křišťálovou čistou vody.

Ujistěte se, že máte dostatek všech potřebných přípravků bazénové chemie, abyste v případě zhoršení kvality bazénové vody mohli rychle zasáhnout a operativně řešit nečekané situace. Důležité je také správné skladování přípravků bazénové chemie (v suchu, temnu a mimo dosah dětí i zvířat), vždy postupujte dle pokynů výrobce na etiketě přípravku. Využijte nabídku e-shopu chlorito.cz, pokud vám jakýkoliv přípravek bazénové chemie momentálně chybí. 

Drobné opravy a výměna opotřebených dílů

Každé bazénové příslušenství obsahuje díly, které jsou vystaveny mechanickému namáhání, chemickým vlivům a kolísání teplot. Při jarní kontrole se zaměřte zejména na:

  • Těsnění a O-kroužky: Pokud objevíte i drobné praskliny, raději těsnění vyměňte. Vyhnete se tak pozdějším netěsnostem.

  • Bazénové hadice a trubky: Jakékoli prasklinky, deformace materiálu nebo změny barvy mohou vést k fatálnímu poškození a následným ztrátám vody.

  • Plastové součásti: Víka, držáky, klouby – plast se časem unaví a může prasknout. Pokud zpozorujete jakékoliv viditelné poškození, vyplatí se díl vyměnit dřív, než zcela doslouží

Nezapomínejte, že i drobné závady mohou mít zásadní vliv na funkčnost celého systému. Včasnou opravou nebo nákupem nových komponentů se vyhnete nepříjemným situacím v průběhu sezóny.


Doporučené produkty z nabídky Chlorito.cz

  • Algicid – tekutý přípravek pro prevenci i likvidaci řas v bazénové vodě. Vhodný pro pravidelné dávkování i jako podpora při šokové dezinfekci.
  • Alkalita Plus – přípravek pro zvýšení celkové alkality vody, stabilizuje pH a zvyšuje účinnost bazénové chemie. Nezbytný pro vyváženou vodu bez výkyvů.
  • Chlor do bazénu – základní dezinfekce pro křišťálově čistou vodu. Dostupný ve více formách (tablety, granulát, kapalina) pro různá použití a typy bazénů.
  • Bazénové čističe – prostředky pro efektivní odstranění nečistot, usazenin a mastnoty z bazénových stěn, okrajů i vody. Udržují bazén v perfektním stavu.

Závěr a shrnutí

Jarní kontrola veškerých komponentů bazénové technologie a bazénového příslušenství  je zásadní nejen pro zajištění komfortního a bezpečného koupání, ale i pro dlouhou životnost všech dílů. Nezapomeňte zkontrolovat tlakovou nádobu bazénové filtrace, prohlédnout bazénový vysavač, zrevidovat veškeré kovové prvky a doplnit zásoby přípravků bazénové chemie. Včasnou výměnou opotřebených dílů a prevencí možných problémů si ušetříte spoustu starostí v průběhu sezóny.