Možná ohrožení individuálních zdrojů pitné vody a jejich řešení v souvislosti s aktuálními povodňovými stavy
Obyvatelé moravských a jihočeských obcí, zasažených povodněmi, se nyní po prvotním opadnutí vody potýkají s rozsáhlými škodami na soukromém i obecním majetku včetně životně důležité infrastruktury.
Při jakékoliv činnosti v povodněmi zasaženém území - odstraňování naplavenin, nánosů bahna, likvidace poškozeného nábytku, spotřebičů, potravin či krmiv apod. – je třeba mít primárně na paměti skutečnost, že se jedná o kontaminované prostředí s výrazným infekčním potenciálem.
- vždy používejte ochranné pracovní pomůcky (nepropustné rukavice, nepromokavou obuv, ochranné brýle, respirátory či roušky)
- úzkostlivě dodržujte zásady osobní hygieny, pokud je to jen trochu možné – k osobní hygieně používejte výhradně prokazatelně nezávadnou vodu v kvalitě vody pitné (pitnou vodu, distribuovanou vodárenskou společností, či vodu balenou) a pevné mýdlo či vhodný kapalný mycí koncentrát. Zbytečně se během úklidových činností nedotýkejte obličeje, očí a sliznic. V případě nedostatku vody vhodné k osobní hygieně používejte k očistě dezinfekci na ruce (např. druhy dezinfekcí vhodné při epidemii Covid-19).
- nepodceňujte případná drobná poranění (každou ranku či odřeninu je třeba co nejdříve důkladně vydezinfikovat a následně adekvátně ošetřit)
- inkubační doba infekčních onemocnění je různá – pokud dojde ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte neprodleně lékaře a informujte jej o Vaší účasti na likvidaci povodňových škod.
V případě záplavy či povodně vždy považujte individuální zdroj vody (studnu či vrt) za kontaminovaný až do chvíle, kdy analýzou odebraného kontrolního vzorku vody není potvrzen opak. To platí i pro situaci, kdy studna či vrt nejsou povodňovou vlnou viditelně zasaženy - nelze vyloučit ovlivnění parametrů podzemních vod v povodněmi zasažené oblasti.
Jestliže studna nebyla povodní přímo zasažena, je nutné zkontrolovat, zda voda ve studni nezměnila své obvyklé senzorické vlastnosti - barvu, zákal, pach či chuť, popř. zda se hladina vody ve studni mimořádně nezvýšila. Pokud k pozorovatelným změnám výše uvedených parametrů vody došlo, je potřeba vodu odčerpávat, dokud se zase její organoleptické vlastnosti (barva, zákal, pach a chuť) nevrátí do stavu před povodní. Voda z takového zdroje by se neměla používat k pití a čištění zubů – použití k těmto účelům je možné po převaření vody (převařením je míněn klokotavý var v celém objemu kapaliny v nádobě po dobu alespoň 20 minut). Pokud již voda smyslově vypadá jako dřív, popř. došlo k pouhému zvýšení hladiny vody ve studni bez pozorovatelných změn kvality vody, je nutné provést jednorázovou „šokovou“ dezinfekci vody vhodným přípravkem na bázi aktivního chloru. Koncentrace volného aktivního chloru ve vodě by se měla pohybovat mezi 0,5 – 1,0 mg/l a doba působení nejméně 12 hodin (např. přes noc). Opakovaným zapnutím a vypnutím čerpadla lze podpořit důkladné promíchání aplikovaného dezinfekčního přípravku v celém sloupci vody ve studni. Následující den je vhodné vodu ze studny částečně odčerpat a po doplnění objemu vody na běžnou výšku hladiny je možné vodu z takového zdroje používat obvyklým způsobem.
Pokud voda ve studni nejeví žádné změny a i její hladina je v obvyklé výši, považuje se za dostačující prohlídka zhlaví a obsypu studny, zda nedošlo k jejich poškození a narušení těsnosti. Preventivně je možné provést jednorázovou dezinfekci vody vhodným přípravkem na bázi aktivního chloru. Koncentrace volného aktivního chloru ve vodě by se měla pohybovat okolo 0,5 mg/l a doba působení nejméně 2 hodiny. Opakovaným zapnutím a vypnutím čerpadla lze podpořit důkladné promíchání aplikovaného dezinfekčního přípravku v celém sloupci vody ve studni.
Po 1-2 týdnech používání takového individuálního zdroje vody je vhodné zkontrolovat kvalitu vody odebráním vzorku a jeho analýzou ve vhodné laboratoři alespoň v rozsahu kráceného rozboru pitné vody.
Jestliže studna byla povodní přímo zasažena, je třeba provést kompletní vyčištění studny a její znovuuvedení do použitelného stavu. Sanace studny se neprovádí ihned po opadnutí povodňové vlny a odstranění naplaveného znečištění – povodně se promítají i do hladiny podzemních vod a je třeba vyčkat do nastolení standardních hydrologických podmínek v podzemních zvodních.
Sanace kopané/šachtové studně:
- Odstraňujeme-li následky záplav, je možné se sanací začít až po opadnutí povodňové vlny a poklesu hladiny podzemních vod. Mechanicky očistíme vnější stěny studny a čerpací zařízení (ruční pumpa – pokud je přítomna) od nánosů bahna a nečistot a opravíme poškozené části vnějšího krytu studně. Veškeré povrchy důkladně opláchneme čistou vodou, nejlépe tlakovou.
- Odstraníme zákrytovou desku a otevřeme studnu. Pokud je studna vybavena elektrickým čerpadlem, odpojíme nejprve přívod elektrické energie.
- Vytáhneme instalované čerpadlo (pokud bychom ho použili k čerpání zakalené vody, mohlo by se zničit) a uložíme ho k pozdějšímu očištění. Instalujeme nové čerpací zařízení (kalové čerpadlo) pro vyčerpání znečištěné vody.
- Pokud jde o silně znečištěnou studnu, např. zaplavenou bahnem, vyčerpáme celý objem vody. Pokud voda nejeví výrazné známky znečištění, můžeme dále pokračovat podle bodu 9.
- Sestup do studny a práce v ní je vhodné přenechat profesionální studnařské firmě.
Nicméně rozhodne-li se někdo pro čištění studny svépomocí, musí přitom dodržovat některá zásadní bezpečnostní opatření. Před vstupem do studny pomocí detektoru nebo svíčky zjistíme, zda ve studni nejsou jedovaté plyny (CO2, metan, sirovodík), které by znemožnily dýchání – a pokud ano, odstraníme je vývěvou nebo kompresorem. Čištění vždy provádíme za přítomnosti nejméně 3 osob! Člověk sestupující do studny musí být vybaven osobním zajištěním proti pádu a po celou dobu jeho činnosti ho musí navázaného na laně zajišťovat nejméně dva lidé, kteří se nesmí zabývat ničím jiným a jsou tělesně natolik zdatní, aby osobu ze studny v případě potřeby vytáhli. Osoba pracující ve studni musí být vybavena ochrannými pomůckami (bezpečnostní helma apod.).
- Tlakovou vodou nebo mechanicky (např. kartáčem) důkladně očistíme vnitřní stěny a dno studny, případně sací zařízení od mechanické pumpy, je-li přítomno. Pokud čistá voda nestačí důkladně umýt stěny, lze použít i mýdlový roztok. Používáme-li kartáč nebo mýdlový roztok, poté stěny opět důkladně opláchneme čistou vodou a vodu úplně vyčerpáme.
- Omyjeme nebo alespoň skropíme vnitřní stěny studny a čerpací zařízení koncentrovanějším roztokem dezinfekčního prostředku, který obsahuje aktivní chlor (koncentrace volného aktivního chloru 500 mg/l). Při přípravě dezinfekčního roztoku se vždy řídíme návodem k použití a používáme vhodné ochranné pomůcky. Necháme na čištěné povrchy roztok působit aspoň dvě hodiny.
- Opláchneme stěny čistou vodou a vodu vyčerpáme.
- U nečistotami viditelně nezasažených studní odčerpáme vodu ze studny asi na 1 m výšky vodního sloupce. Přechlorujeme vodu dezinfekčním přípravkem (nejlépe na bázi volného aktivního chloru – koncentrace volného aktivního chloru cca 10 mg/l – tj. asi desetinásobek oproti dávce uvedené níže pod bodem 16) a myjeme stěny zpětným proudem silně přechlorované vody. Poté úplně vyčerpáme vodu ze studny. Před vstupem do studny se řídíme pokyny – viz bod 5.
- U studní viditelně znečištěných odstraníme stávající pokryv dna (štěrk, hrubozrnný písek). Vytěžíme kal a bahno ze dna studny okovem, odstraníme případné pevné součásti a pečlivě vyčistíme dno studny. Čistíme také vtokové otvory na dně studny.
- Vyspravíme stěny studny podle druhu jejího zdiva – skruže, cihly, kameny. U skružených studní opravíme spárování mezi skružemi.
- Provedeme konečné mytí stěn a dna studny, vodu vyčerpáme.
- Vrátíme pokryv dna, nejlépe nový štěrk nebo hrubozrnný písek, v nouzi též důkladně propraný starý.
- Necháme studnu naplnit vodou a v případě, že je voda dále kalná, pokračujeme v čerpání až do vymizení zákalu či neobvyklé barvy vody.
- Demontujeme provizorní čerpací zařízení a do studny spustíme zpět původní čerpadlo, které jsme spolu s napojenou hadicí/trubkou předtím důkladně opláchli a propláchli, včetně omytí dezinfekčním roztokem (koncentrace aktivního chloru viz bod 7). Pokud do čerpadla vniklo bahno, je vhodné ho rozebrat či svěřit do odborného servisu k vyčištění.
- Do vody nalejeme (nasypeme) prostředek pro dezinfekci pitné vody podle návodu k použití, dbáme o důkladné promíchání v celém objemu vody ve studni. U chlorových preparátů volíme takovou dávku, která zajistí koncentraci volného chloru chloru ve vodě ve studni na úrovni cca 1 mg/l. Dezinfekční prostředek necháme působit nejméně 12 hodin. Po několika hodinách odpustíme trochu vody a tím načerpáme vodu ze studny za účelem dezinfekce též do rozvodního potrubí. Při přípravě dezinfekčního roztoku se vždy řídíme návodem k použití a používáme vhodné ochranné pomůcky. Musí se jednat o přípravek vhodný k dezinfekci pitné vody.
- Uzavřeme studnu zákrytovou deskou. Asanujeme a upravíme okolí studny (zajistíme odtok čerpané vody, obnovíme jílové těsnění u pláště studny, pokud bylo porušeno apod.).
- Vodu ze studny používejte jako užitkovou.
- Asi za 1 až 2 týdny, když mezitím studnu používáme a vodu průběžně čerpáme, necháme v laboratoři provést krácený rozbor pitné vody. Pokud je voda stále mikrobiálně závadná, je nutné dezinfekci vody zopakovat. K pití, výplachu úst a vaření používejte až po rozboru kvality vody s uspokojivým výsledkem.
Postup při sanaci vrtané studně:
- Odstraňujeme-li následky záplav, je možné se sanací začít až po opadnutí povodňové vlny a poklesu hladiny podzemních vod. Mechanicky očistíme vnější stěny studny od nánosů bahna a nečistot a opravíme poškozené části vnějšího krytu studně. Veškeré povrchy důkladně opláchneme čistou vodou, nejlépe tlakovou.
- Odstraníme zákrytovou desku zhlaví studny a otevřeme studnu. Před otevřením studny odpojíme přívod elektrické energie do studny.
- Nejprve vyčistíme zhlaví studny, lze použít podobný postup jako pro studny kopané – viz kroky 6 až 8 výše.
- Čerpadlo standardně instalované ve studni a odpojené od elektrické energie ze studny vytáhneme (pokud to nánosy bahna dovolí) a uložíme k pozdějšímu očištění. Pokud čerpadlo ze studny nelze vytáhnout, je třeba se obrátit na odborníky. Není vhodné se pokoušet čerpadlo vytáhnout násilím, případně nějakými vlastními metodami, mohlo by to na čerpadlu i studni způsobit nenahraditelné škody.
- Do studny nainstalujeme provizorní čerpací zařízení pro vyčerpání nečisté vody ze studny. Nejvhodnější je čerpadlo kalové, pokud se ale do vrtu díky své velikosti vejde. To může být problém u studní vrtaných do menších průměrů. V tom případě doporučujeme použít nějaké starší nebo levnější ponorné čerpadlo menších rozměrů, které však při větší hloubce vrtu nemusí mít dostatečnou výkonnost. Čerpadlo spouštíme do studny až na dno a pak povytáhneme do čerpací polohy cca 0,5-1 m nade dnem.
- Studnu je potřeba několikrát za sebou vyčerpat (nejlépe během více dní několikrát za den) do té doby, než je voda úplně čirá bez barvy a zákalu. V případě podezření na poškození studny je vhodné nechat vrt prohlédnout kamerou od specializované firmy.
- Do studny nalejeme dezinfekční roztok na bázi chloru tak, aby koncentrace volného aktivního chloru ve vodě ve studni byla na úrovni cca 1 mg/l. Dezinfekční prostředek necháme působit nejméně 12 hodin. Aby došlo k promíchání dezinfekce skrze celý sloupec vody, několikrát za sebou krátce zapneme a vypneme čerpadlo. Při přípravě dezinfekčního roztoku se vždy řídíme návodem k použití a používáme vhodné ochranné pomůcky.
- Demontujeme provizorní čerpací zařízení a do studny spustíme zpět původní čerpadlo, které jsme spolu s napojenou hadicí předtím důkladně opláchli a propláchli, včetně omytí dezinfekčním roztokem (koncentrace volného aktivního chloru viz bod 7 u sanace kopaných studní). Pokud do čerpadla vniklo bahno, je vhodné ho rozebrat či svěřit do odborného servisu k vyčištění.
- Obsah studny vyčerpáme (nebo aspoň jednou obměníme, pokud má studna vydatný přítok) a ještě jednou přidáme prostředek vhodný pro dezinfekci pitné vody podle návodu k použití. U chlorových preparátů udržujeme obsah volného chloru 0,5 – 1 mg/l. Na tomto místě, kdy se již voda dezinfikuje ke konečnému užití, je nutné použít čistý chlornan sodný nebo jiný vhodný přípravek.
- Po několika hodinách odpustíme trochu vody (otevřeme výtokové ventily na nejvzdálenějších větvích vodovodu) a tím načerpáme vodu ze studny za účelem dezinfekce též do rozvodného potrubí.
- Uzavřeme zhlaví studny zákrytovou deskou. Asanujeme a upravíme okolí studny (zajistíme odtok čerpané vody, obnovíme jílové těsnění u pláště studny, pokud bylo porušeno apod.).
- Vodu ze studny používejte jako užitkovou.
- Asi za 1 až 2 týdny, když mezitím studnu používáme a vodu průběžně čerpáme, necháme v laboratoři provést krácený rozbor pitné vody. Pokud je voda stále mikrobiálně závadná, je nutné dezinfekci vody zopakovat. K pití, výplachu úst a vaření používejte až po rozboru kvality vody s uspokojivým výsledkem.
Společná poznámka pro oba typy studní: Veškerou vyčerpanou vodu v průběhu sanace (body 4, 6, 8 a 10 výše) odvádíme do kanalizace nebo dostatečně daleko od studny po sklonu terénu, aby se zabránilo druhotnému znečištění vody ve studni, ale i okolních studní! Není-li to možné nebo obsahuje-li voda vysokou koncentraci dezinfekčního přípravku, je nutné ji odvézt cisternou do vhodné vodoteče nebo (obsahuje-li vysoký obsah chloru) do čistírny odpadních vod, aby nedošlo k poškození vegetace a půdního prostředí.
Orientační stanovení aktuální koncentrace volného aktivního chloru ve vodě je možné provést na místě vhodným bazénovým testerem (proužkovým – Free Chlorine, či s tabletovými činidly – DPD1).
Pro finální dezinfekci vody ve studni pro účely vody pitné je možné použít chlornan sodný, splňující požadavky ČSN EN 901 (755835) Chemické výrobky používané pro úpravu vody určené k lidské spotřebě - Chlornan sodný.
Text byl zpracován na základě aktuálních informací Státního zdravotního ústavu, Ministerstva zdravotnictví České republiky a Svazu měst a obcí České republiky – viz odkazy níže (ke dni 23.9.2024):
https://szu.cz/aktuality/zaplavy-a-hygiena-na-co-dat-pozor-jak-sanovat-zaplavene-studny/
https://mzd.gov.cz/postup-pri-sanaci-studni-postizenych-povodnemi/